У парку Шевченка з'явиться музей історії мореплавання і судноплавства. Фото, презентація
Одесу по праву називають морською столицею України. Тут знаходяться один з найбільших українських портів і головна військово-морська база Військово-Морських Сил України. Практично кожна сім'я в Одесі безпосередньо чи опосередковано пов'язана з морем.
Одним з найбільш цікавих і унікальних музеїв Одеси протягом багатьох років був Музей морського флоту, який розташовувався в центрі міста - у будівлі колишнього Англійського клубу. Однак після пожежі у 2005 році, коли було втрачено безліч експонатів, музей (що знаходиться у веденні облдержадміністрації) так і не відновив свою роботу.
12 листопада 2020 року в одеській мерії відбулася презентація Концепції створення муніципального музею історії мореплавання і судноплавства, у якому передбачається розміщення експозиції історичних стародавніх морських суден у натуральну величину. Ідея створення музею виникла ще у 2015 році, коли до муніципалітету звернувся відомий одеський вчений і мандрівник Ігор Мельник.
Група ентузіастів займається дослідженнями в галузі історії стародавнього і середньовічного мореплавства і кораблебудування з 1988 року. За минулі роки реконструйовано в натуральну величину більш ніж десять найдавніших і середньовічних плавзасобів: човнів, плотів, кораблів і судів. Більше того, вони пройшли ряд експериментальних плавань у Чорному, Мармуровому і Середземному морях, Атлантичному океані та річці Дунай.
З 2016 року в парку ім. Т.Г. Шевченка, на колишньому танцювальному майданчику «Вогні маяка», було проведено 5 виставок про історію мореплавання, приурочених Дню міста. Цей майданчик сьогодні розглядається як постійне місце дислокації музею.
«Нам відомий досвід розвитку подібних музеїв в інших країнах. В одеському музеї нового типу, за аналогією до морських історичних музеїв у Генуї, Барселоні, Стамбулі та Амстердамі, можна буде побачити історичні моделі суден у натуральну величину і навіть піднятися на їх борт», - розповіла директорка департаменту культури та туризму Тетяна Маркова.
У муніципалітету є успішний досвід створення та залучення в музеї відвідувачів. Це: музей-квартира Утьосова, музей Блещунова, інтерактивний музей історії Одеси в Преображенському парку, простір під Воронцовською колонадою, де планується відкриття музею, а також музею «Таємниці Підземної Одеси», створеного за підтримки Геннадія Труханова.
Ідея створення музею історії мореплавання і судноплавства в парку ім. Шевченка отримала підтримку учасників зустрічі, також надійшли пропозиції про наповнення фонду.
«Наша зустріч є знаковою історичною подією, точкою відліку створення музею мореплавства. Сьогодні тут присутні співробітники муніципалітету і Адміністрації морських портів України, представники великого бізнесу морської сфери і громадських організацій. Пропоную створити робочу групу і об'єднати всі пропозиції в єдиний проєкт. З огляду на наявний досвід взаємодії, впевнений, разом у нас вийде створити цікавий, пізнавальний і насичений проєкт», - підкреслив Геннадій Труханов.