Новини

Останні події

Мер Одеси обговорив з дипломатами хід пошуково-дослідницьких робіт на 6-му кілометрі. Фото

11 серпня 2021 року Одеський міський голова Геннадій Труханов зустрівся з Генеральним консулом Республіки Польща в Одесі пані Катажиною Солек та т.в.о. Генерального консула Румунії в Одесі паном Тіберіу Шарпє.

Дипломати в якості спостерігачів входять до робочої групи з питань увічнення пам'яті жертв війни та політичних репресій, похованих у районі 6-го км Овідіопольської дороги.

На зустрічі були присутні представники пошуково-дослідницької підгрупи робочої групи Тетяна Самойлова, Олександр Івченко (м. Одеса) та Андрій Біжко (м. Дніпро), які представили перші результати пошуково-дослідницької роботи.

Було зазначено, що методика, за якою проводяться роботи, запозичена у Міжнародного Комітету Червоного Хреста (МКЧХ) і застосовуються стандарти, які використовуються у всьому світі.

Мер Одеси підкреслив, що, за даними архівів, у 1935-1942 роках на 6-му км Овідіопольської дороги було розстріляно від 5000 до 15000 людей різних національностей. Раніше, у 2008 році, тут вже проводилися роботи і були знайдені останки понад 1000 людей. Крім того, є свідчення, що багато останків викопували і за радянських часів.

«Сьогодні виявлені поховання, до яких раніше не доторкалися. Супутні предмети говорять, що це поховання кінця 30-х років минулого століття. Робота має бути велика. Ми повинні достовірно встановити, що відбувалося, картину того страшного злочину, коли безжально, без суду і слідства винищували людей. Про події того часу має стати відомо на весь світ, щоб подібне ніколи не повторювалося», - зазначив Геннадій Труханов.

Після зустрічі в мерії відбувся виїзд на місце проведення пошуково-дослідницьких робіт.

Г-н Тіберіу Шарпє зазначив, що закінчив історичний факультет, і свого часу брав участь в археологічних розкопках. Крім того, до складу робочої групи входить співробітник Генконсульства Румунії, який бере участь у роботі і інформує про всі рішення.

«Ми спостерігаємо за розвитком подій. Можу з упевненістю сказати, що розкопки проводяться згідно з міжнародними нормами і правилами археології. Генеральне консульство Румунії запевняє у повній підтримці, і, якщо буде прийнято рішення про створення Меморіалу пам'яті, то ми готові підключитися. Це прекрасна ініціатива мера - гідно вшанувати пам'ять тих людей, які стали жертвами подій 1937-38 років», - запевнив пан Тіберіу Шарпє.

Г-жа Катажина Солекі також запевнила у підтримці проєкту польською стороною, запропонувавши залучити до пошуково-дослідницьких робіт і польських фахівців: «Я сподіваюся, що команда Інституту національної пам'яті з Польщі у найкоротші терміни приєднається до цієї роботи».

* * * *
За методикою МКЧХ територія пошуково-дослідницьких робіт у першу чергу очищається від сміття. Згодом визначається місце і проводиться первинна зачистка шурфів технікою на глибину близько 1,3 метра. Далі ведеться пошарова зачистка вручну. Якщо відбувається контакт з кістковими останками, встановлюються кордони поховання з їх фіксацією. Потім поховання консервується до прийняття подальших рішень. З розкопок вилучаються тільки особисті речі і супроводжуються артефакти (з прив'язкою до конкретного захоронення) для проведення дослідницької роботи.