В Одесі на місці майбутнього меморіалу жертвам Голокосту 1941 року заклали капсулу часу
22 жовтня 2021 року в сквері «Проти забуття» на Люстдорфській дорозі відбулася урочиста церемонія, присвячена 80-річчю трагедії в Одесі. Саме на цьому місці на порохових складах у ніч на 23 жовтня 1941 року було живцем спалено 25000 одеситів, переважно єврейської національності.
Вшанувати пам'ять загиблих разом з одеситами прибула іноземна делегація, до складу якої увійшли представники Німеччини, Румунії та Ізраїлю.
На згадку про загиблих Головний рабин Одеси і Півдня України Авроом Вольф прочитав молитву.
Після цього відбулося закладання капсули часу на місці майбутнього меморіалу жертвам Голокосту 1941 року з посланням для наступних поколінь: «Страждання, які неможливо виміряти, не можуть бути вилікувані, тому ми схиляємо наші голови у покорі і соромі і беремо на себе зобов'язання, яке звучить: ніколи знову!».
Створення меморіалу і благоустрій скверу проводяться за підтримки Німеччини, куратор проєкту - керівниця відділу Східної Європи Центру ліберальної сучасності пані Марілуізе Бек.
Одеський міський голова Геннадій Труханов висловив упевненість, що вже наступного року в цей день відбудеться відкриття меморіального комплексу і впорядкованого скверу «Проти забуття».
«Ось так, передаючи пам'ять з покоління в покоління, демонструючи своє ставлення до пам'ятних місць і дат, спільними зусиллями ми зможемо не допустити повторення тих жахливих подій. Ніколи знову!» - сказав мер Одеси.
Після церемонії пам'яті відбулася кабінетна зустріч, під час якої іноземній делегації, яка прибула до Одеси вшанувати пам'ять жертв одеського Голокосту 1941 року, був представлений проєкт з увічнення пам'яті жертв політичних репресій, розстріляних на 6-му км Овідіопольської дороги, і етапи його реалізації.
*****
На заході пам'яті були присутні: мер Одеси Геннадій Труханов, директор відділу Східної Європи Центру ліберальної сучасності пані Марілуізе Бек, заступниця голови Одеської ОДА Світлана Фабрикант, Надзвичайний і Повноважний Посол ФРН в Україні пані Анка Фельдхузен; Державний секретар МЗС Румунії, спеціальний представник з питань боротьби з антисемітизмом пан Александру Віктор Микула; спеціальний представник МЗС ФРН зі зв'язків з єврейськими організаціями, пам'яті Голокосту, боротьби з антисемітизмом і міжнародних справ сінті та рома пані Міхаела Кюхлер; голова Одеської регіональної асоціації євреїв - колишніх в'язнів гетто і нацистських концтаборів Роман Шварцман, а також дипломати, представники органів влади, єврейської громади, мешканці мікрорайону, ЗМІ.
Крім того, до присутніх у відеопосланні звернулися парламентський державний секретар Федерального міністерства економічного співробітництва і розвитку Німеччини пані Марія Флахсбарт і Надзвичайний і Повноважний Посол Держави Ізраїль в Україні Міхаель Бродський.
ДОВІДКА
У 1941 році під час німецько-фашистської окупації було страчено понад 25 тисяч жителів Одеси, переважно осіб єврейської національності. Вони були живцем спалені у порохових складах (наразі територія поряд з будинком на ул. Толбухіна, 135). У післявоєнні роки на зазначеній території було створене військове містечко. На теперішній час на трьох ділянках, вільних від забудови, є зелені зони, на яких встановлені пам’ятні знаки для вшанування пам’яті страчених людей.
Рішенням сесії Одеської міської ради 3 лютого 2021 року тут створено сквер-меморіал «Проти забуття». За підтримки Німеччини буде
проведено благоустрій скверу, встановлені архітектурні форми. Підставою для співпраці став Меморандум, підписаний у грудні минулого року між Одеською міськрадою і Центром ліберальної сучасності.
Проєкт має повну підтримку з боку Канцелярії Федерального канцлера Німеччини, Міністерства закордонних справ та президента ФРН, Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку (GIZ), а також Німецького товариства міжнародного співробітництва.
17 червня 21 року від Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку було отримано ініціативний лист про намір надання фінансування (у сумі 800 000 євро) на проведення робіт з благоустрою скверу-меморіалу «Проти забуття». Замовником проєктування та проведення робіт з благоустрою скверу-меморіалу «Проти забуття» призначене КУ «Грантовий офіс «ОДЕСА 5Т». КП «Міське капітальне будівництво» було доручено здійснити технічний нагляд за проведенням робіт з благоустрою.
У червні був об’явлений архітектурний конкурс на найкращу проєктну ідею. Конкурсні роботи приймалися до 22.07.2021 року. Під час проведення конкурсу була організована зустріч між учасниками архітектурного конкурсу та мешканцями житлового району задля отримання побажань жителів.
З 26.07.2021 р. по 28.07.2021 р. на вул. Косовській, 2-Д на виставці та на сайті Одеської міської ради були представлені ескізні проєкти, що були подані до участі на конкурс. Зауваження та пропозиції були надані журі конкурсу.
До розгляду та обговорення поданих пропозицій було залучено Консультативну раду на онлайн-зустрічі 28.07.2021 р. За результатами голосування було визначено переможців – проєкт Головченко Н.Ю., Маркова К.В.
Комунальною установою «ГРАНТОВИЙ ОФІС "ОДЕСА 5Т" спільно з GIZ було розроблено проєктну пропозицію для укладання грантового контракту, бюджет проєкту та відкрито банківський рахунок для отримання грантових коштів. Також отримано підтвердження відповідності документів, наданих GIZ для публікації тендеру на виготовлення проєктної документації. Тендер був опублікований 07.09.2021 року.
12 жовтня 2021 року було підписано договір з переможцем тендеру та в рамках грантового контракту Грантовий офіс отримав перший транш коштів (200 000 євро) для виготовлення проєктної документації та подальшої роботи за проєктом.
У грудні 2021 р – січні 2022 року заплановано проведення тендерної процедури на визначення компанії, яка буде виконувати благоустрій. Після визначення переможця тендеру Грантовий офіс отримає другий транш коштів та відбудеться укладання договіру з підрядною організацією.
Грудень 2021 р. - квітень 2022 р. - підготовчі роботи, які включають виготовлення гранітної плитки та меморіальних стел.
З квітня 2022 р. – проведення будівельних робіт (4-5 місяців), орієнтовно до серпня-вересня 2022 р.
Жовтень 2022 року - церемонія урочистого відкриття упорядкованого скверу-меморіалу «Проти забуття».