Роман Маркович Шварцман відсвяткував 85-річний ювілей
Роман Маркович Шварцман відсвяткував 85-річчя від дня народження. Керівництво одеської мерії на чолі з міським головою Геннадієм Трухановим привітало багаторічного голову Одеської регіональної Асоціації євреїв – колишніх в'язнів гетто та нацистських концтаборів Романа Марковича Шварцмана з ювілеєм.
«Вся Одеса дякує Роману Марковичу за його працю і бажає міцного здоров'я для реалізації своїх добрих справ», - зазначив Геннадій Труханов.
Роман Маркович як колишній в'язень нацистського концтабору докладає багато зусиль для допомоги постраждалим у ті страшні часи. Завдяки Асоціації місто прийняло багато найважливіших рішень, реалізація яких зберігає пам'ять про жертв Другої світової війни.
Довідка
Роман Маркович Шварцман народився у 1936 році у м. Бершадь Вінницької області. У простій єврейській сім'ї було дев'ятеро дітей, Роман Шварцман був сьомим. Мати була домогосподаркою, тато працював на Бершадському заводі охоронцем. У перші дні війни батько та старший брат Романа Шварцмана пішли на фронт. На початку липня 1941 року мати з вісьмома маленькими дітьми намагалася евакуюватися. Після двотижневих спроб евакуації вони змушені були повернутися додому через активний наступ фашистських військ. Наприкінці липня-початку серпня до м. Бершадь увійшли німці, а на початку вересня указом коменданта німецької адміністрації на території міста було організовано два гетто, в одному з яких перебувала родина Романа.
Після війни, у 1945 році, дев'ятирічний Роман пішов у перший клас Бершадської середньої школи. 1955 року він переїжджає до Одеси, де вступає до ПТУ №2 (спеціальність - «слюсар-збирач»), яке закінчив 1956 року. З 1957 до 1963 року навчався в Одеському інституті інженерів морського флоту за спеціальністю «інженер-механік». Свою трудову діяльність Роман Маркович розпочав на Одеському заводі «Поліграфмаш», де й працює нині. У його трудовій книжці лише один запис.
В Одесі на першому установчому з'їзді було створено Міжнародну спілку євреїв – колишніх в'язнів гетто та нацистських концтаборів. І лише за кілька років такі асоціації відкрилися в інших містах. 1990 року було створено Одеську регіональну Асоціацію колишніх в'язнів гетто та концтаборів. Основною метою створення Асоціації є: об'єднання євреїв – колишніх в'язнів гетто та нацистських концентраційних таборів у період Другої світової війни, захист їхніх прав, свобод та інтересів, координація діяльності об'єднань, що розташовані на території Одеси та Одеської області. Завдання Асоціації - протидія фашизму, екстремізму та іншим проявам расової дискримінації, виявлення місць масового знищення євреїв у період Другої світової війни, увічнення пам'яті жертв геноциду, увічнення та пошук людей, які рятували євреїв, з метою присвоєння їм звання «Праведник народів світу».
Роман Маркович відзначений численними почесними нагородами та званнями: Почесними відзнаками Одеського міського голови «Трудова слава» та «За заслуги перед містом», почесним званням «Заслужений машинобудівник», медаллю «За трудову відзнаку», орденами «За заслуги» I, II та III ступенів, ювілейними медалями за державні та міжнародні заслуги.